Jak przechowywać warzywa i owoce?

Warzywa i owoce jeść trzeba. Sama zachęcam do jak najczęstszego pożywania tych produktów. W końcu, nie bez powodu stanowią podstawę (zaraz po aktywności fizycznej) Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej wydanej przed Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ). Niezaprzeczalnie są źródłem witamin składników mineralnych, a dodatkowo cechują się stosunkowo niską kalorycznością. Czy trzeba jeść wyłącznie świeże warzywa i owoce? Nie, wykorzystujmy mrożonki-szczególnie zimą i wczesną wiosną, kiedy dostępność sezonowych warzyw i owoców jest mała. Oczywiście, postarajmy się, aby świeże produkty jak najczęściej gościły na naszym talerzu, ale nie bójmy się korzystać z mrożonych truskawek, brukselki czy fasolki szparagowej. Ale jeśli nie możemy codziennie biegać do sklepu lub stragan to jak przechowywać warzywa i owoce w warunkach domowych?

W lodówce, poza lodówką? W pudełku czy bez niego? Przyznam, że sama miałam z tym mały problem. Zwłaszcza, że źródła naukowe mówią najczęściej o zasadach przechowywania żywności w magazynach, a wybaczcie, ale kto kupuje 50 skrzynek papryki albo kopiec ziemniaków 😊. Dlatego opierać będę się na informacjach zamieszczonych na stronie IŻŻ oraz innych blogach i stronach, które wydały mi się wiarygodnymi źródłami. 

Mam wrażenie, że zasad jest kilka, a ja postaram się je jakoś uporządkować.

Zasada dojrzałości

W pełni dojrzałe warzywa i owoce trzymamy w lodówce, a te które nie są dojrzałe poza nią pozwalając im przez to dojrzeć. Schowanie produktu do lodówki, a więc do środowiska o obniżonej temperaturze spowoduje zahamowanie procesów dojrzewania.

Zasada „lodówkolubności”

Są warzywa i owoce, które w lodówce czują się zdecydowanie lepiej niż poza nią, a zaliczamy do nich owoce miękkie, tzw. jagodowe (truskawki, maliny, poziomki, porzeczki, jagody, borówki) oraz nowalijki (rzodkiewka, szczypiorek, sałata), a także brukselka oraz warzywa korzeniowe (marchew, seler, pietruszka, buraki). Tę ostatnią grupę przechowywać można również w piwnicy, ale nie każdy ma taką możliwość.

Do lodówki nie nadają się z kolei owoce egzotyczne (banany, ananasy, pomarańcze) oraz miękkie i bardzo soczyste warzywa (pomidor, cukinia, bakłażan, ogórek, dynia). Ponadto w lodówce nie powinniśmy przechowywać świeżych ziół-bazylia, oregano, tymianek itd.-ich miejsce jest poza lodówką.

Zasada niełączenia

Niektóre warzywa i owoce podczaj dojrzewania produkuję etylen, który przyspiesza dojrzewanie innych warzyw i owoców, dlatego powinniśmy trzymać je oddzielnie, aby zapobiec zbyt szybkiemu dojrzewaniu innych produktów. Izolacji wymagają:

  • Awokado
  • Banany
  • Brzoskwinie
  • Gruszki
  • Jabłka
  • Morele
  • Nektarynki
  • Pomidory

Przechowywanie jest niezwykle ważne, ale przede wszystkim należy zwracać uwagę na jakość produktu. Może zdarzyć się, że mimo, że produkt był przechowywany poprawnie uległ zepsuciu i pojawiła się pleśń. W takim przypadku należy wyrzucić cały produkt (również całe pudełko truskawek/malin/jagód). Jeśli jednak owoc lub warzywo są nadpsute (np. odbite), ale nie ma oznak pleśni, to odkrójcie kawałek, który nie nadaje się do spożycia i wykorzystajcie pozostałą część, np. Do koktajlu.

Na podstawie:

  1. (2020) 5 zasad przechowywania warzyw i owoców. In: Zdr. Med. Wprost. Accessed 1 May 2020
  2. Cholewińska P (2017) Zakupy i przechowywanie produktów żywnościowych Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. In: Nar. Cent. Edukac. Żywieniowej. Accessed 1 May 2020
  3. Kucharz N (2018) Jak przechowywać owoce i warzywa – poradnik i lista. Niedzielny Kucharz

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *