Jak dobrze liczyć ilość spożywanych kalorii?

Pytanie ważne, ale tylko czasem. Ważne jest bowiem pewien aspekt nad którym warto się zastanowić: dlaczego chcesz liczyć ilość spożywanych kalorii?

DLA KOGO NIE JEST LICZENIE KALORII?

Jeśli jesteś osobą z prawidłową masą ciała, jedzącą intuicyjnie, tzn. nie liczysz kalorii, jesz to na co ma ochotę i w ilości, która w Twoim odczuciu jest odpowiednia, to nie zawracaj sobie głowy liczeniem kalorii! Jest Ci to absolutnie niepotrzebne. Zwracaj jednak uwagę na to, co jesz. Czy wybierasz gotowy serek biały z ziołami (i kilkoma substancjami, których standardowo nie wykorzystujesz do przygotowania twarożku) czy też starasz się kupować jak najprościej? Stawiasz na pełnoziarniste pieczywo czy wybierasz słodkie bułki? Jeśli jesz na mieście, to w restauracji z fast foodem czy starasz się wybierać jak najmniej przetworzone potrawy? Postaw na jakość, a nie na ilość! Liczenie kalorii niczego nie wniesie 😊.

Jeśli jesteś osobą z nadmierną masą ciała, to nie zaczynaj od liczenia kalorii. Postaw na początek na zmianę nawyków żywieniowych. Zmień jakość spożywanych produktów, np. wybieraj chudy nabiał, jedz ryby, postaw na chude mięso, jadaj kasze itd. Poza tym jedz powoli i spokojnie, skupiając się jednocześnie na jedzeniu i na swoim organizmie. Tak, aby rozpoznać moment, w którym pojawi się sytość.

REDUKCJA PODAŻY KALORII A REDUKCJA MASY CIAŁA

Jeśli jednak, jesteś osobą, która przeszła już przez opisany powyżej sposób postępowania, to rzeczywiście warto zacząć liczyć ilość spożywanych kalorii. Oczywiście. Najprościej i najwygodniej jest skorzystać w takiej sytuacji z pomocy dietetyka, który dokładnie obliczy Twoje zapotrzebowanie i zaproponuje posiłki z określoną liczbą kalorii, ale jeśli nie możesz pozwolić sobie na jego pomoc, możesz pokusić się o liczenie kalorii samodzielnie. Pamiętaj jednak, że jesteś w stanie liczyć tutaj właściwie wyłącznie kalorie (ewentualnie białko, tłuszcze i węglowodany), ale bardzo trudne będzie obliczenie podaży witamin i składników mineralnych- na co uwagę zwraca dietetyk.

Ciekawym doświadczeniem-zanim zaczniesz liczyć kalorie- jest zapisywanie tego co jesz w zeszycie. Bez podania kaloryczności. Często dopiero taka praktyka uświadamia, jak duże są spożywane porcje i jak często wpada przekąska, która niekoniecznie jest zdrowa.

APLIKACJE?

Ale do rzeczy. Jeśli chcesz liczyć podaż kalorii, możesz skorzystać z różnych aplikacji i stron internetowych, które są kalkulatorami służącymi do obliczania podaży energii. Należy jednak pamiętać, że często baza produktów takich programów jest ograniczona. Np. nie ma chleba orkiszowego, jest „ser twarogowy”, ale bez uwzględnienia czy jest on „chudy”, „półtłusty” czy „tłusty”.

KARTKA, OŁÓWEK I TONY CIERPLIWOŚCI

Opcją jest również „ręczne” liczenie kalorii. Czyli liczenie, liczby spożytych kalorii na podstawie tabeli wartości odżywczych zamieszczonych na opakowaniu. Najczęściej podane są wartości dla 100g produktu i na tej podstawie (wiedząc, ile zjadłeś) możesz obliczyć ilość spożytych kalorii. Zdarza się jednak, że podana jest wartość dla porcji produktu, np. dla kromki. Problem pojawia się w przypadku warzyw i owoców. Wtedy musimy nie tylko zważyć produkt, ale także sprawdzić wartość odżywczą tego produktu-najlepiej i najłatwiej jest sprawdzić te dane w internecie. Osobiście polecam stronę www.ilewazy.pl, ponieważ nie tylko mówi ona o ilości energii w 100g, ale także podaje wartości dla różnych porcji produktów.

KIEDY WYBRAĆ SIĘ DO LEKARZA?

O liczenie kalorii, warto aby pokusiły się również osoby z bardzo niską masą ciała. Zdarza się, że ktoś deklaruje, że cały czas je, a nie może przytyć. Po analizie spożywanych produktów okazuje się, że mimo, że rzeczywiście ktoś je cały czas, to spożywa głównie posiłki stosunkowo niskokaloryczne. Jeśli bowiem okaże się, że jesz bardzo dużo kalorii, a masa ciała nadal jest niska to może warto byłoby udać się z tym problemem do lekarza.  

Podobną wskazówkę mam dla osób z nadmierną masę ciała, które jedzą niewiele, a nie mogą schudnąć-warto sprawdzić, czy z Waszym zdrowiem jest wszystko w porządku. Zanim jednak to zrobicie- obliczcie swoje zapotrzebowanie energetyczne.


1 komentarz

Ile kalorii spożywać, aby schudnąć? - Pytanie Do Dietetyka · 5 marca 2022 o 14:12

[…] A o tym, jak liczyć przyjmowane kalorie pisałam tutaj. […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *