Karpatka bezlaktozowa
Nie będę przekonywać, że jest to najzdrowsza na świecie i bardzo niskokaloryczna karpatka bez laktozy. Nie-jest to ciasto, w którym znajdziecie całkiem sporo kalorii. Niemniej, jest to karpatka odmieniona i dostosowana do potrzeb sytuacji. Takie ciasto sprawdzi się dla osób z nietolerancją laktozy oraz z alergią na białka mleka krowiego. Z przepisu mogą skorzystać jednak nie tylko osoby, które z jakiegoś powodu zrezygnowały ze spożywania mleka i przetworów mlecznych.
OLEJ KOKOSOWY I KARPATKA BEZ LAKTOZY?
Zaskakujące może być to, że używam oleju kokosowego. zwłaszcza, że jakiś czas temu nie wypowiadałam się o nim w przychylny sposób. Wybrałam jednak ten rodzaj tłuszczu z dwóch powodów: po pierwsze, mimo, że zawiera sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych to w przeciwieństwie do margaryny w kostce nie ma nasyconych kwasów tłuszczowych. A jego przewagą nad masłem jest to, że ma wyższą temperaturę dymienia. To znaczy, że jest trwalszy w wysokich temperaturach. Po drugie, nie zawiera on białek mleka krowiego, co może być istotne dla osób z alergią. Dzięki temu taka karpatka bez laktozy będzie dobra nie tylko dla osób z nietolerancją laktozy, ale także z alergią na białka mleka.
ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY
Trzeba pamiętać też o tym, że nawet jeśli robimy ciasto i wiemy, że będzie w nim sporo kalorii to nie rezygnujmy z „cięcia” kalorii tam, gdzie to możliwe. Z tego też powodu używam erytrolu (wg aktualnych badań jest to jeden z najbezpieczniejszych słodzików). Poza tym używam też zdecydowanie mniej tłuszczu do przygotowania ciasta niż zalecane jest w większości przepisów. Zaskakującym składnikiem może być mleczko kokosowe- niemu ciasto nabiera lekko kokosowego aromatu. Dodatkowo mleczko jest lżejsze niż karpatki, w których krem powstaje na bazie masła albo, co gorsza, margaryny.
SKŁADNIKI:
- Woda- 1 szkl. (250 g)
- Mąka pszenna, typ 750- 1 szkl. (150 g)
- Olej kokosowy- 100 g
- Mleko roślinne (polecam to)- 1,75 szkl. (420 g)
- Budyń waniliowy, bez cukru- 2 opakowania (80 g)
- Erytrytol- 2.5 łyżki (25 g)
- Mleczko kokosowe- 0,5 puszki (120g)
- Jaja kurze, całe- 4 sztuki M (200 g)
PRZYGOTOWANIE:
Wodę z olejem zagotuj. Do gotującej sie mieszaniny wsyp makę, energicznie mieszając. Gotuj 2-3 minuty na małym ogniu, stale mieszając.
1,25 szklanki mleka zagotuj z erytrytolem. 0,5 szklanki mleka użyj do rozprowadzenia w nim budyniu. Gdy mleko zagotuje się, wlej przygotowaną zawiesinę. Przelej budyń na talerz i przykryj folią 9aby no powstał „korzuch” na powierzchni).
Do przestudzonej masy z mąki, wody i oleju dodaj proszek do pieczenia. dodawaj jajka, stale miksując.
Ciasto przełóż na dużą blachę (lub dwie mniejsze) i piecz w 200 stopniach C do zarumienienia się powierzchni.
Do miski przełóż część stałą schłodzonego w lodówce mleczka kokosowego i zacznij miksować. Stopniowo dodawaj przestudzony budyń.Ciasto przekrój na pół (nie muszisz tego robić, jeśli przygotowane zostało na dwóch blachach). Na jedną z części wylej masę budyniową. Przykryj drygą częścią ciasta i schłódź w lodówce.
PRZYBLIŻONA WARTOŚĆ ODŻYWCZA (1 kawałek- około 1/12 całej blaszki):
Energia: 200 kcal
Białko: 4,0 g
Tłuszcze: 12,6 g
Węglowodany: 20,1 g
0 komentarzy