Wrzodziejące zapalenie jelita grubego a choroba Leśniowskiego-Crohna- różnice
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego a choroba Leśniowskiego-Crohna- cechy wspólne
Zarówno wrzodziejące zapalenie jelita grubego jak i choroba Lesniowskiego-Crohna zaliczane są do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Obie te choroby mają charakter zapalny i przewlekły. Mogą one prowadzić do licznych powikłań. Jednak mimo tych cech wspólnych występują między nimi pewne różnice.
Zanim jednak omówione zostaną różnice, przypominam, że podstawowe informacje zarówno o chorobie Leśniowskiego-Crohna jak i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego znajdziesz tutaj. Jeśli jeszcze się z nimi nie zapoznałeś, to koniecznie to zrób.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego a choroba Leśniowskiego-Crohna- różnice
Lokalizacja zmian
Pierwsza z nich, to lokalizacja zmian zapalnych. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, owrzodzenia pojawiają się w jelicie grubym, czyli w ostatnim odcinku przewodu pokarmowego. Czasami mogą one obejmować końcowy odcinek jelita cienkiego. Jednak nie jest to częste i wydaje się mało istotne klinicznie. Z kolei choroba Leśniowskiego-Crohna może manifestować się na każdym odcinku przewodu pokarmowego- od jamy ustnej, przez przełyk, żołądek i jelito cienkie aż do jelita grubego i odbytu.
Głębokość zmian
Druga różnica to głębokość zmian zapalnych. Jeśli spojrzelibyśmy na przekrój naszego przewodu pokarmowego, to od warstwy najbardziej w środku do najbardziej na zewnątrz widzimy:
- Błonę śluzową pokrytą nabłonkiem
- Błona podśluzowa
- Warstwa mięśni
- Błona zewnętrzna.
W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego zmiany zapalne obejmują jedynie błonę śluzową i podśluzową. Z kolei w chorobie Leśniowskiego-Crohna owrzodzenia są głębsze i sięgają aż do błony zewnętrznej.
Ciągłość zmian
I trzeci ważny czynnik który różni wrzodziejące zapalenie jelita grubego od choroby Leśńiowskiego-Crohna, to ciągłość zmian. W wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zmiany zapalne występują w sposób ciągły. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna zmiany występują segmentowo, tzn. zmiany z owrzodzeniami mogą występować naprzemiennie ze zdrowymi odcinkami przewodu pokarmowego. Oznacza to, że owrzodzenia mogą występować w początkowym odcinku jelita cienkiego i końcowym odcinku jelita grubego ze zdrowym końcowym odcinkiem jelita cienkiego i pocżatkowym odcinkiem jelita grubego
Z uwagi na powyższe różnice przebieg choroby oraz jej powikłania będą zupełnie inne. Również dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do sposobu żywienia pacjentów z nieswoistymi chcorobami zapalnymi jelit.
Na podstawie:
1. Wojtuń, S.; Gil, J.; Szwed, Ł.; Dyrla, P. Basic Symptoms and Differentiation of Inflammatory Bowel Diseases. Pediatr. Med. Rodz. 10, 61–66.
2. Gonciarz, M.; Szkudłapski, D.; Mularczyk, A.; Radwan, P.; Kłopocka, M.; Bartnik, W.; Rydzewska, G. Wytyczne Postępowania z Chorymi Na Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit w Praktyce Lekarza Rodzinnego. Lek. POZ 2017, 3, 1–11.
3. Rampton, D.S.; Shanahan, F. Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit; Piąte.; ARW DK MEDIA Poland Sp z o.o.: Warszawa, 2018
O tym, dlaczego zajęłam się tematem niezwoistych chorób zapalnych jelit przeczytasz tutaj.
0 komentarzy