Racuchy z jabłkami

Lubię weekendowe poranki. W odróżnieniu od innych dni tygodnia, nie spieszę się zanadto, nie myślę o tym, że musze usiąść przed komputerem, napisać artykuł, przygotować jadłospis. Staram się doceniać takie dni, zwłaszcza, że bardzo często wyjeżdżam z Poznania by odwiedzić swoich bliskich. I pewnie szczególnie dlatego doceniam czas kiedy mogę poleżeć do 9.00, a później zjeść racuchy z jabłkami będąc jeszcze w piżamie.

CO ZJEŚĆ NA LENIWE ŚNIADANIE? RACUCHY Z JABŁKAMI!

Właśnie, jeśli mowa o śniadaniu. Zazwyczaj, od poniedziałku do piątku śniadanie jest szybkie, ale w weekend…Weekend to zupełna inna sprawa. Zdarza się, że na talerzu ląduje jajecznica, innym razem robię naleśniki, ale myślę, że coraz częściej na talerzu lądować będą te właśnie racuchy z jabłkami. Nie są one czasochłonne, ale wymagają trochę czekania. Niemniej są tez tego plusy, można coś przygotować, a później wrócić jeszcze do łóżka, poczytać książkę albo pooglądać TV.

Pierwotny przepis był trochę inny, ale nie byłabym sobą, gdybym go nie zmodyfikowała, na korzyść naszego zdrowia, oczywiście 😊. Racuchy z jabłkami możecie zjeść z jogurtem naturalnym, masłem orzechowym, ulubionymi owocami albo… zjeść bez dodatków.

Kaloryczność podana jest dla całej porcji, ponieważ kaloryczność jednego placuszka zależy od jego wielkości.

SKŁADNIKI:​

  • Mąka pszenna, typ 750- 100 g
  • Mąka pszenna, typ 1850- 100 g
  • Oliwa z oliwek- 1 łyżka (8 g)
  • Mleko 1,5 tł.- 1 szkl. (250 g)
  • Cukier- 1 łyżka (17 g)
  • Jaja kurze, całe- 1 szt. M (50 g)
  • Drożdże świeże-12 g
  • Jabłka- 2 średnie szt. (375g)

PRZYGOTOWANIE:

Pół szklanki mleka podgrzej (ma być ciepłe, ale nie gorące), dodaj cukier i drożdże. Dokładnie wymieszaj i zostaw w ciepłym miejscu na około 15 minut. Dodaj do rozrobionych drożdży pozostały płyn, jajko oraz mąki i dokładnie wymieszaj tak, aby nie było grudek (konsystencja ciasta będzie taka jak na naleśniki, może trochę bardziej gęsta). Zostaw ciasto na 30 minut w ciepłym miejscu. W tym czasie na tarce o grubych oczkach zetrzyj pozbawione gniazd nasiennych jabłka (ale nie usuwaj skórek). Dodaj do przygotowanego ciasta i wymieszaj. Smaż na patelni teflonowej lub ceramicznej (ważne, aby była powłoka była nieprzywierająca). Pierwszą porcję możesz usmażyć na oliwie, ale zobaczysz, że jest ona zbędna, jeśli masz dobrą patelnię.

PRZYBLIŻONA WARTOŚĆ ODŻYWCZA (cały przepis):
Energia: 1125 kcal 
Białko: 41,1 g
Tłuszcze: 14,4 g 
Węglowodany: 218,3 g


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *